sobota, 10 listopada 2012

Szarlotka pełnoziarnista z budyniem i kruszonką, ciasto na niedzielę.



Szarlotka to takie ciasto, które kojarzy się z dzieciństwem. Moja mama przygotowywała ją podpiekając oddzielnie dwa kruche spody, po czym wkładała między nie starte jabłka z cynamonem i cukrem i wstawiała na dodatkowy czas do pieca.
Dla mojego chrześniaka żadne inne ciasto mogłoby nie istnieć. W każde święta i wiele weekendów czeka na swoją ukochana szarlotkę. Jego mama a moja kuzynka przygotowuje je jeszcze inaczej.

W naszym domu przez długi czas popularna była także szarlotka na półkruchym spodzie z pianką bezową z dodatkiem kiślu w proszku i z kruszonką. Dla mojego ukochanego przygotowuję czasem strudel z jabłkami i rodzynkami z przepisu pani Bożeny Sikoń.

Ile domów tyle przepisów na szarlotki i ciasta z jabłkami  Ja ostatnio zabrałam się do wypróbowania różnych przepisów na szarlotki ale niestety z różnym powodzeniem. W niektórych gazetach przepisy pozostawiają niestety wiele do życzenia, a ja ufając jej autorowi ponoszę kulinarna porażkę. Protest! Zdecydowałam się korzystać albo ze starych ksiąg, albo z blogów jak Moje Wypieki na których wiem, ze przepisy są na pewno sprawdzone  Poniższa szarlotka pochodzi właśnie z Moich Wypieków i jest nieznacznie przekształcona na mój sposób- czyli  na przykład przez dodanie pełnoziarnistej mąki. :)

Szarlotka przepyszna... ja osobiście uwielbiam jabłka budyń i kruszonkę... strasznie sobie czynię na pokuszenie...

Jaki jest wasz przepis na szarlotkę??




Szarlotka pełnoziarnista z budyniem i kruszonką. 

Składniki

100 g mąki pszennej
250 g maki pszennej pełnoziarnistej
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1/2 szklanki drobnego brązowego cukru
250 g masła
1 jajko
1 żółtko
2 łyżki śmietany (dałam jogurt grecki)

1,3 kg jabłek

2 opakowania budyniu waniliowego
3 łyżki cukru
750 ml mleka
sok z 1 cytryny
skórka z 1 cytryny

bułka tarta do posypania ciasta


Mąki wymieszać z margaryną do konsystencji kruszonki. Dodać resztę składników i zlepić ciasto w kulę. tego ciasta nie ugniatamy za długo- bo będzie twarde. Jeśli się bardzo rozpada, można dodać więcej jogurtu (śmietany).
Odkładamy 2/3 do lodówki a 1/3 do zamrażarki.

Gotujemy budynie w podanej ilości mleka z cukrem. Dodajemy skórkę startą z cytryny i sok z niej wyciśnięty, by krem był lekko kwaskowy. przykrywamy

Rozgrzewamy piekarnik do 200 st. C.

Ciasto z lodówki rozkładamy na dnie formy wyłożonej papierem do pieczenia- ja użyłam kwadratowej wysokiej tortownicy o boku 23 cm. Ciasto jest dość wysokie, więc forma nie może mieć niskich brzegów.

Spód wysypujemy bułką tartą i wykładamy na niego jabłka pokrojone w ósemki. Układam je dość równo w dwóch warstwach. Na jabłka wykładamy cały budyń.
Ciasto z zamrażarki ścieramy na tarce wprost na szarlotkę tak by pokryło ją cienką warstwą. Na pewno powinniśmy zużyć w całości.

Szarlotkę wstawiam do piekarnika i pieczemy ok 50 minut (+/- 7 minut).

Po wystudzeniu ciasto można podać posypane cukrem pudrem, cukrem cynamonowym. Świetnie smakuje także z gałką lodów waniliowych.

Smacznego!

3 komentarze:

  1. Podoba mi się takie połączenie, choć nigdy jeszcze nie jadłam ;p

    OdpowiedzUsuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  3. Połączenie z budyniem jest świetne, do tego ostatnio staram sie zrezgydnowac z białej mąki więc świetnie, ze ciasto jest pełnoziarniste! zazwyczaj jadam szarlotkę z lodami, ostatnio lubuje sie w sorbeetach (szczegolnie malinowy grycana, z jabłkiem komponuje sie idealnie!)
    dzięki za przepis :)

    OdpowiedzUsuń