czwartek, 30 sierpnia 2012

PRZETWORY. Ogórki lub patisony w musztardzie.

Dzisiaj znowu expresowy wpis. Pochłonęła mnie mania przetwórstwa owocowo - warzywnego. Pełno tu tego na mnie czekało. Z owoców- maliny, borówki, aronie i jabłka. Z warzyw- dynia piżmowa, cukinie, buraki, ogórki i patisony. Do tego wiele spotkań, wiele pięknych rozmów i wspólnie spędzonego czasu. Parę smacznych dań, kilka wypadów na rower i lody a to jeszcze nie koniec.
Ciężko jest mi jeszcze w tym całym zgiełku znaleźć czas na pisanie. Teraz właśnie skończyłam obiadek i za kilka minut wracam do borówek, a potem jadę z nimi do koleżanki, by także z nią zjeść coś pysznego i obgadać ostatni miesiąc. Do dzieła i uciekam na działkę!

Przepis zaczerpnięty z dodatku do magazyny Pani Domu z 2006 roku.Ogórki lub patisony w musztardzie

1 kg patisonów (lub ogórków)
1 szklanka octu
1/2 szklanki cukru
2 łyżki soli
4 łyżki ostrej musztardy
1 litr wody
Przyprawy:
gorczyca, pieprz, ziele angielskie, czosnek

Patisony umyć, odkroić ogonki i resztki kwiatów (jeśli są) i osuszyć. Jeśli używasz ogórki- należy je umyć i osuszyć. Warzywa ułożyć dość ścisło w słoikach. Ja dobieram patisony o podobnej wielkości, by wszystkie w jednym słoiku smakowały podobnie.
Do każdego słoiczka wrzucamy po ok 1/2 łyżeczki przypraw (lub więcej wg upodobania) oraz 1/2 lub cały ząbek czosnku.
Wodę zagotować z octem, cukrem i solą i  musztardą. Uważaj, ponieważ niepilnowana zalewa może wykipieć.
Patisony  zalewamy gorącą zalewą i zakręcamy słoiczki. Wstawiamy do pasteryzacji na 10-15 minut, wyjmujemy, odwracamy słoiki do góry dnem, sprawdzając czy nakrętki są szczelne i zostawiamy w przewiewnym miejscu do wystygnięcia.
Przechowujemy w chłodnym miejscu, aż do zimy, ale oczywiście próbować można już po kilku dniach.

Smacznego!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz